Direct naarhoofdmenu / zoekveld
Home ... / Nieuws 2010 / Oktober / Verzakkingsoper...

Verzakkingsoperatie met behulp van robot

De bekkenbodem is een zwakke plek van Esmé van Helden (61), moeder van drie kinderen. Ze is er al twee keer aan geopereerd. In 1996 aan een verzakking van haar blaas en in 2000 van haar endeldarm. Nu zit haar baarmoeder niet meer op haar plek.

Da VinciOpzij spreekt de oud-verpleegkundige twee dagen voordat ze voor de derde keer in het Rotterdamse Maasstad Ziekenhuis wordt geopereerd, ditmaal voor het eerst via een kijkbuis met behulp van een robot. Alleen in dit ziekenhuis en in het Erasmusziekenhuis in Rotterdam kunnen vrouwen met een verzakking van de baarmoeder of vaginatop (bij vrouwen zonder baarmoeder) hiervoor terecht.
Is er een verklaring voor haar zwakke bekkenbodem: 'Je kunt erfelijk belast zijn met zwakke ophangbanden, maar dat geldt waarschijnlijk niet voor mij want mijn moeder kreeg negen kinderen zonder verzakking. Ik vermoed dat er tijdens mijn eerste bevalling, waarbij een vacuümpomp werd gebruikt, bindweefsel is gescheurd.'
Wat zijn haar huidige klachten? 'Verleden jaar al merkte ik dat er iets in mijn vagina zit dat er niet hoort. Het voelde als een balletje, ik kreeg er lage rugpijn van. Ik vermoedde een baarmoederverzakking, maar schoof een bezoek aan de dokter voor me uit. Maar nu is mijn baarmoeder enkele weken geleden een stukje naar buiten gekomen. Ik moet nu vaak plassen en heb moeite met uitplassen. Sinds een paar dagen heb ik ook wat bloedverlies en een vieze afscheiding. Ja, ik ben er veel te lang mee blijven doorlopen,' zegt ze ietwat schuldbewust.

Twee dagen later

De operatie is in volle gang. Mevrouw van Helden ligt verstopt onder blauwe doeken, alleen haar buik is vrij. Achter de operatietafel staat de robot, een grote indrukwekkende machine met drie werkarmen en een camera-arm, om hygiënische redenen in plastic verpakt. De Da Vinci Robot, zoals hij voluit heet, is vernoemd naar de beroemde zestiende-eeuwse wetenschapper en uitvinder Leonardo Da Vinci.
Gynaecoloog Jolise van der Muyden heeft vijf sneetjes in de buik van mevrouw Van Helden gemaakt, drie voor de werkarmen, een voor de camera-arm en een voor een buis waardoor instrumenten, hechtingsmateriaal en andere benodigdheden in de buikholte kunnen worden gebracht.
Ze heeft net koolzuurgas in de buik geblazen opdat de organen meer ruimte krijgen. De buik is nu bolrond en lijkt vanwege die vijf buizen erin op een reusachtig insect dat op z'n rug ligt.
Op drie beeldschermen kan een vrouwenploeg: de anesthesioloog, de twee OK-assistenten en de verslaggever, de operatie volgen.
De assistenten blijven vlak bij de operatietafel staan, de gynaecoloog zelf is in een hoek van de kamer neergestreken achter een console, een drie-dimensionaal beeldscherm met bedieningsapparatuur. Want zij is hier de meester, de robot is haar slaaf. Hij doet precies wat de handen van de gynaecoloog aangeven aan de twee stuurknuppels (masters geheten) en haar voeten aan de vijf voetpedalen.
Het grote voordeel van deze slaaf is dat hij vanwege minuscule, trilvrije uiteinden verfijnder kan werken dan menselijke handen en dat zijn polsgewrichten 360 graden kunnen draaien waardoor een operatiegebied van alle kanten bereikbaar is. Verder biedt hij zijn meester een tien keer vergroot driedimensionaal zicht op het operatiegebied.

Ontspannen

Op de beeldschermen ziet die uitvergrote buikholte er als een onderaards gewelf uit. De uiteinden van de robotarmen, een soort tangetjes, bewegen nu voortdurend. Ze doen denken aan met elkaar dartelende dolfijnen. Er is meestentijds nauwelijks bloed te zien wat het schouwspel een stuk aangenamer maakt.
De gynaecoloog maakt een ontspannen indruk, ze kan opereren en praten tegelijk.
'Een verzakking van de baarmoeder of vaginatop wordt in andere ziekenhuizen dikwijls via een grote snee in de buik gedaan,' vertelt ze. 'Het kan ook met een kijkbuisoperatie zonder robot, maar dat is technisch gezien zo moeilijk om onder de knie te krijgen dat veel gynaecologen er niet eens aan beginnen. Met behulp van een robot is het een stuk makkelijker voor ons.'
Maar de grote winst is voor de patiëntes: geen groot litteken, veel minder bloedverlies, minder kans op wondinfectie. 'Daardoor herstellen ze eerder en kunnen ze sneller naar huis, na twee in plaats van na vijf dagen in vergelijking met een open buikoperatie.'

 

De operatie zelf behelst het herstellen van de anatomie van de bekkenbodem met behulp van een 'matje', een Y-vormige onoplosbare kunststof ophangband.
'Vergelijk het met een bretel die een broek ophoudt. Nadat we de baarmoeder of vaginatop omhoog hebben getrokken hechten we de onderkant van het matje vast aan de voor- en achterkant van de vagina en de bovenkant aan het bindweefsel rondom het stuitje.'

 

Op het beeldscherm is inmiddels te zien dat een OK-assistent het matje via de doorgangsbuis naar binnen heeft gebracht. 'Nu begin ik met een zeer tijdrovend, ouderwets naaiwerkje. Het vasthechten,' kondigt de gynaecoloog aan. De derde robotarm waaraan een schaartje vastzit, wordt hard aan het werk gezet om draadjes te knippen.
'De bekkenbodem van de vrouw is veel kwetsbaarder voor verzakkingen dan die van de man. Een belangrijke reden is dat er bij een vrouw drie gaten in zitten, een voor de blaas, een voor de vagina en een voor de darm, terwijl een man er maar twee heeft.' En dan krijgt die minder stevige bodem bij een heleboel vrouwen ook nog eens het geweld van een zware bevalling te verduren…

Hulpmiddel

Zal het ooit zover komen dat een robot autonoom opereert? 'Nee, het blijft een hulpmiddel. Elk menselijk lichaam is anders.' Maar er is al wel een keer een robotoperatie in de VS gedaan, terwijl de chirurg aan een console in Europa zat die verbonden was met die robot overzee. Maar toen stond er daar wel een chirurg in de startblokken voor als er iets mis zou gaan. 'Wie weet opereer ik in de toekomst wel vanuit mijn huis, terwijl de patiënte hier in de operatiekamer ligt,' oppert de gynaecoloog. Om daar even later op terug te komen: 'Nee, dat verwacht ik toch niet. Ik maakte tot nog toe twee keer mee dat de robotoperatie niet lukte omdat er darmen in de weg zaten. Toen werd het alsnog een grote buikoperatie.'
Maar vandaag gaat alles naar wens. Als het matje eindelijk vastzit, bijgeknipt is en de vijf buizen verwijderd zijn, volgt er nog een ouderwets handwerkje: het hechten van de sneetjes. De tijd is voorbij gevlogen, we zijn drie uur verder dan bij aanvang.

Een paar weken later is mevrouw Van Helden aan de lijn.
'Deze operatie was een stuk minder zwaar dan de vorige twee die niet via een kijkbuis gingen. De volgende dag al zat ik op een stoel en de dag erna was ik thuis. Ik heb punten voor de pijn moeten geven, vijf was mijn maximale pijn op een schaal van tien, niet veel dus. Ja, de gynaecologe en de robot hebben het goed gedaan….'

Da Vinci Robot in tien Nederlandse ziekenhuizen

De Da Vinci Robot, een Amerikaanse uitvinding, wordt in tien Nederlandse ziekenhuizen ingezet, vooral voor urologische operaties. Die ziekenhuizen zijn: Maasstad Ziekenhuis Rotterdam, Erasmus Medisch Centrum Rotterdam, Universitair Medisch Centrum Utrecht, Academisch Ziekenhuis Maastricht, VU Medisch Centrum Amsterdam, NKI/Antoni van Leeuwenhoek Amsterdam,. Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch, St Radboud Ziekenhuis in Nijmegen, Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis Nijmegen en Rijnstate ziekenhuis in Arnhem.
Vrouwen met een verzakking kunnen tot nog toe alleen terecht in het Maasstad Ziekenhuis en Erasmusziekenhuis in Rotterdam, maar daar zal verandering in komen omdat de collega van Jolise van der Muyden is aangesteld om gynaecologen bij te scholen om verzakkingen te opereren met de Da Vinci.

 

Bron: Tijdschrift Opzij, 19 oktober 2010 ( lees het artikel op opzij.nl)

Ga naar...

  • Robot Expertisecentrum
  • Overzicht van specialisten / artsen die onze robot bedienen

 

21 oktober 2010


Zoeken